W Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych Politechniki Warszawskiej w Józefosławiu (CENAGIS PW) w dniach 11–12 września odbyła się kolejna tura testów łazików marsjańskich. Interdyscyplinarny zespół badawczy, złożony z pracowników czołowych polskich uczelni zajmujących się tematyką marsjańską, kontynuuje rozwijanie technologii pozyskiwania i przetwarzania danych topograficznych stanowiących analogię do form występujących na Marsie.
Dane są pozyskiwane przez autonomiczny rój złożony z pięciu łazików wyposażonych w heterogeniczne sensory takie jak ramię o sześciu stopniach swobody, lidar, kamery obrazujące w paśmie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni, a także georadar. Rój łazików jest wspomagany przez dron umożliwiający definiowanie lokalnego układu współrzędnych oraz wstępne obrazowanie terenu z niskiego pułapu.
Zespół naukowy pracujący w ośrodku CENAGIS odwiedziły redakcja PAP, radia ESKA oraz redakcja anglojęzyczna Polskiego Radia.
W połowie października naukowcy z PW zaprezentują wyniki swoich prac w Houston.
Zespół z Politechniki Warszawskiej tworzą specjaliści z:
- Wydziału Geodezji i Kartografii: dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. uczelni, dr inż. Agnieszka Wendland, Paweł Czernic,
- Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych: dr inż. Piotr Pałka, dr inż. Maksym Figat, Julia Stypułkowska, Karol Orzechowski.
Więcej informacji:
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C103754%2Cw-jozefoslawiu-pod-warszawa-powstalo-pole-do-testowania-lazikow