CENAGIS sygnatariuszem porozumienia „Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi”

  • Post category:Aktualności
You are currently viewing CENAGIS sygnatariuszem porozumienia „Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi”

W dniu 24 października 2024 roku podczas konferencji w PAP zawiązało się Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi, którego celem jest bliska współpraca rodzimych firm i instytucji naukowych i edukacyjnych w zakresie kształtowania polskiej polityki kosmicznej i rozwoju nowych technologii obrazowania globu. Wspólna inicjatywa to odpowiedź na rosnące znaczenie danych satelitarnych w obszarze gospodarki i bezpieczeństwa. Ma stanowić ona strategiczny krok w kierunku budowania autonomicznych zdolności Polski jako europejskiego lidera w zakresie satelitarnego obrazowania Ziemi.

Cieszymy się, że Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS) działające na Wydziale Geodezji i Kartografii PW stało się sygnatariuszem tego Porozumienia.  We wspólne działania zaangażowało się 7 firm tj.  CloudFerro, Creotech Instruments, KP Labs, ITTI, Blue Dot Solutions, GISPartner, Eycore oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Inicjatywa jest otwarta na kolejnych członków. Sygnatariusze zobowiązali się do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz budowania polskich zdolności i kompetencji w dziedzinie obserwacji Ziemi. Te z kolei mają się przyczynić do wypracowania polskiej autonomii w tym obszarze, umożliwiając skuteczne reagowanie państwa na wyzwania geopolityczne i środowiskowe, a także sytuacje kryzysowe.

Jak podkreślali przedstawiciele inicjatorów porozumienia tj. firmy Creotech i CloudFerro, obszar obserwacji Ziemi zasługuje dzisiaj na specjalną uwagę, zarówno biznesu, jak i administracji publicznej. Stał się on bowiem polską specjalizacją w sektorze kosmicznym, a osiągnięcia i możliwości rodzimych firm sprawiają, że Polska odgrywa istotną rolę np. przy bieżących operacjach satelitarnych zleconych przez Komisję Europejską.

W ramach partnerstwa zdefiniowano cztery główne filary działania:

  • Kształtowanie polskiej strategii kosmicznej 
  • Wzmocnienie polskich kompetencji w obszarze obserwacji Ziemi 
  • Zwiększenie inwestycji w technologie obserwacji satelitarnych 
  • Współpraca z jednostkami badawczo-naukowymi 

Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS) specjalizuje się przede wszystkim w przetwarzaniu i analizie danych geoprzestrzennych oraz danych GNSS i może efektywnie wspomagać firmy w obszarze B+R. W Politechnice Warszawskiej w ramach wielu Wydziałów i różnych specjalizacji istnieje bardzo duży potencjał wspierania rozwoju technik i metod obserwacji Ziemi. Jak podkreślano na konferencji, podobnie jak wsparcie naukowe, potrzebne jest także ciągłe kształcenie wysokokwalifikowanych kadr, co nasza uczelnia robi doskonale.